⛔️ [EPR 20 percben] Felállt az EPR ügyosztály! Indulnak a tömeges ellenőrzések? A hónap legfontosabb híre: elindult a MOHU EPR ügyosztálya, de ez mit is jelent valójában a vállalkozásoknak?
Az elmúlt hónapban számos izgalmas esettel, ügyfélpéldával és friss szabályozási információval találkoztunk, amelyeket mindenképp szeretnénk megosztani veletek! Különösen sok kérdés érkezett az EPR auditokkal kapcsolatban, így ebben a hírlevélben kitérünk arra, hogy hogyan zajlik egy EPR audit, és milyen segítséget nyújthat a cégek számára.
Vágjunk is bele!
1. MOHU és az EPR osztály beindult!
A MOHU új EPR ügyosztálya aktívan megkezdte a telefonos tájékoztatásokat a cégek felé, elsősorban az EPR-regisztráció fontosságáról. Azt tapasztaljuk, hogy tevékenységi kör alapján keresik fel a vállalkozásokat: ha valaki még nem jelentkezett be az EPR-be, akkor felszólítják a regisztrációra. A visszajelzések szerint sok csomagküldő, kiskereskedő, hardver webshop és számítástechnikai cég kapott hívást, jelezve az EPR bejelentkezési kötelezettség fontosságát. Nem számít a cégméret sem – a kisebb vállalkozásoknak is javasolt mihamarabb regisztrálni, ha eddig nem tették meg!
2. Hogyan változik a termékdíj törvény jövőre?
November 5-én várhatóan bemutatják az új termékdíjtörvényt, amely az eddigi szabályozásokkal összhangban marad, de új előírásokat hozhat a vegyi anyagokra, kenőolajokra és egyéb ipari termékekre vonatkozóan.
3. Tényleg kötelező bálázógépeket használni?
Az egyik legérdekesebb történet az elmúlt időszakból a bálázógépek kapcsán érkezett. A MOHU egyes esetekben a hulladék bálázott átadását írja elő, így néhány vállalkozás bálázógépet bérelt, sőt, külön munkaerőt alkalmazott erre a feladatra.
4. Az Értékesítési csomagolás értelmezése
Egyre több kérdés merül fel az értékesítési helyen történő csomagolás értelmezésével kapcsolatban. Az EPR szabályozás értelmében, ha például egy kiskereskedelmi egységben a vásárlás során történik a termék csomagolása, akkor nem az üzlet a kötelezett, hanem a csomagolószert eladó vállalkozás. Egyéb esetben mi a teendő?
5. Az UHCS – Újrahasználható csomagolószerek kezelése
Az újrahasználható csomagolószerek (UHCS) körüli ellenőrzések egyre gyakoribbak. Ha egy cég nem jelenti be például a raklapokat vagy rekeszeket, akkor minden újrafelhasználás után új EPR díjat kell fizetnie. A bejelentett forgógöngyölegek esetén viszont elég egyszer megfizetni a díjat, így jelentős összegeket takaríthatunk meg.